Genel

Bir Metamorfizma Gerçeği : Mermer

Mermer, kireçtaşının yeniden kristalleşmesinden kaynaklanan metamorfik bir kayadır. Ancak ticari olarak doğanın ürettiği ve cilalanabilen tüm kalkerli kayaçlara mermer denir. Çeşitli mermer türleri için farklı kullanım alanları vardır. Açık renkli mermerler genellikle döşeme uygulamalarında kullanılmaktadır. Mermer genel olarak, klasik bir mimari malzemedir. Tezgahtan bina cephelerine kadar çeşitli uygulamalar için uygundur.

Endüstriyel İfade İle Mermer:

Endüstriyel ifade ile ; kesilip parlatılabilen her taş cinsi mermer olarak kabul edilmektedir. Büyük ebatta blok elde edilebilme, kesilme ve cilalanma gibi özellikler göstermesi , taşın cinsi ve içeriği ne olursa olsun o taşın mermer olarak kabul edilmesi için yeterlidir.

Mermere milattan önceki devirlerde inşa edilmiş birçok eserde de rastlanılmaktadır . Bu eserlerde kullanılan mermerlerin, türleri çok çeşitli olmakla birlikte ebatlarının çok büyük olduğu dikkat çekmektedir.

Türkiye dünyanın en zengin doğal taş bileşenleri bölgesi olan Alp Kuşağında yer almaktadır. Büyük rezervler ve çok çeşitli mermer zenginliğine sahiptir. Türkiye’nin bu büyük kaynak potansiyelini bilen. Darte Stone ,kaliteli mermer üretiminde teknolojik teknikleri uygulayan önemli bir doğal taş üreticisidir.

Mermer için bilinmesi gereken yararlı ipuçları:

• Mutfak tezgahı uygulamalarında aşındırma görünümünü azaltmak için: düşük-orta emilim derecesine sahip honlanmış, beyaz bir mermer seçin.

• Lekelenme görünümünü azaltmak için dökülenleri hemen silin. Yağ ve yüksek pigmentli sıvılar taşa nüfuz edip leke bırakabilir ve lekeyi çıkarmak için lapa gerekebilir.

• Mermeri temizlemek için doğal deterjan kullanın.

• Daima aşınma direnci oranını kontrol edin. Daha düşük aşınma direncine sahip mermer için, girişlerde yürüme paspasları kullanın ve unutmayın malzemede sürekli patinalma ile karşılaşabilirsiniz.

• Asitle dağlama bir sorunsa, kuvarsit veya granit gibi minimum asit duyarlılığı derecesine sahip bir malzeme seçin.

• Fabrikada onarılmış çatlak ve çatlaklar görmeniz mümkündür. Onarımın kalitesi, menşe fabrikasına, taşın imalatçısına ve montajcısına bağlıdır.

Darte Stone sizin en kaliteli mermer e ulaşmanız için Doğanın Kalbinden Evinizin Kalbine bir köprüdür…

Related Posts